Czym jest Monitor ujęć wód?

Jest to aplikacja utworzona w celu zapewnienia możliwości prezentacji i wizualizacji aktualnych danych dla ujęć wód. Publikowane dane hydrologiczne i meteorologiczne pochodzą z automatycznej sieci pomiarowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej-Państwowego Instytutu Badawczego. Dostęp do serwisu odbywa się poprzez przeglądarkę internetową. Dzięki temu korzystanie z aplikacji jest możliwe z dowolnego urządzenia połączonego z Internetem.

Czym jest Mapa ujęć wód powierzchniowych i podziemnych na obszarach narażonych na niebezpieczeństwo powodzi?

Mapa ujęć wód powierzchniowych i podziemnych na obszarach narażonych na niebezpieczeństwo powodzi (Mapa ujęć wód) jest rozwinięciem map ryzyka powodziowego. Uszczegółowieniu, w zakresie informacji pozwalających na ocenę skutków wyłączenia ich z pracy, podlegały wybrane ujęcia wód powierzchniowych i podziemnych, stacje uzdatniania wody, których główną funkcją jest zaopatrzenie ludności w wodę przeznaczoną do spożycia, zlokalizowane na obszarach narażonych na niebezpieczeństwo powodzi. Na mapie znajdują się wybrane ujęcia wód uwzględniane w dokumentach planistycznych pochodzących z Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej i Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej, uzupełnione o informacje dotyczące historycznych przypadków niefunkcjonowania ujęć wód w wyniku wystąpienia powodzi, gdzie źródłem danych była informacja pozyskana z Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Mapa ujęć wód prezentowana jest w Monitorze ujęć wód.

Jak należy rozumieć pojęcie „ujęcia wód”?

Tytułowe ujęcia wód obejmują zarówno ujęcia wód definiowane, jako zespoły urządzeń wraz z budowlami służącymi do pobierania wody, jak również inne urządzenia zaopatrzenia w wodę tj. stacje uzdatniania wody.

Na czym polegała weryfikacja danych o ujęciach wód?

Dane o ujęciach wód poddano analizie, na podstawie, której przeprowadzono weryfikację lokalizacji ujęć wód w oparciu o Bazę Danych Obiektów Topograficznych i ortofotomapę. Analizie poddano również dane teleadresowe eksploatatorów ujęć wód w oparciu o informacje:

Ostatnim elementem weryfikacji danych o ujęciach wód była ankietyzacja eksploatatorów ujęć wód, przeprowadzona drogą elektroniczną z wykorzystaniem Monitora ujęć wód.

W jaki sposób przyporządkowywano przekroje poprzeczne do ujęć wód objętych mapą?

Na podstawie warstw informacyjnych GIS zawierających lokalizację ujęć wód oraz lokalizacji przekrojów poprzecznych wykorzystywanych do opracowania map zagrożenia powodziowego, wybrano dla poszczególnych ujęć wód przekrój poprzeczny reprezentujący ujęcie. Dla każdego ujęcia wód starano się wybrać taki przekrój, który znajduje się najbliżej danego obiektu.

Jak należy rozumieć zagrożenie związane z przerwaniem pracy ujęcia wód (tzw. Status ujęcia)?

Zagrożenie związane z przerwaniem pracy ujęcia wód (rozumiane, jako niespełnienie swoich funkcji) przedstawiane jest w postaci statusu ujęcia, który obliczany jest na podstawie prognozowanego procentowego napełnienia w danym przekroju.

Kto jest odbiorcą?

Mapa ujęć wód skierowana jest przede wszystkim do służb kryzysowych, administracji publicznej oraz do eksploatatorów ujęć wód. Z pewnymi ograniczeniami mapa ujęć wód dostępna jest również dla Społeczeństwa.

Publikowane informacje mogą być wykorzystane m.in. w celu podjęcia odpowiednich działań związanych z wystąpieniem powodzi, w tym działań alternatywnych związanych z obowiązkiem zaopatrzenia ludności w wodę.

Jak aktualizować dane i jak dodawać ujęcie?

Właściwości ujęcia mogą być aktualizowane przez eksploatatora danego ujęcia.

W celu wprowadzenia nowego ujęcia należy przesłać zgłoszenie na adres: ankieta.ujecia@imgw.pl

Osoby do kontaktu:

Magdalena Skonieczna, email: magdalena.skonieczna@imgw.pl, tel.: (12) 639-82-21

Centralny Administrator Systemu Hydrologii, email: cash@imgw.pl, tel.: +48 518 012 383